Botox (Botulinum Toksini)

Botox (Botulinum Toksini)

Botulinum toksini son zamanlarda çok popüler olarak kullanılan bir ilaçtır. Bu ilacın bazı markalarının FDA onayı da olduğu için oldukça güvenilirdir ve uzman ellerde bu uygulama çok faydalı olabilmektedir. Bazı kas hastalıkları (myastenia gravis gibi), gebelik ve emzirme dönemi ve botulinum toksinine karşı aşırı duyarlılık oluşması dışında bariz bir kontrendikasyonu yoktur.

 Botulinum toksini en çok yüz bölgesinde estetik amaçlı olarak kullanılır. Ayrıca koltukaltı terlemesi, migren tedavisi gibi estetik dışı amaçlarla da başarıyla kullanılmaktadır.

Botulinum Toksini ve Yüz Estetiği

Mimik kaslarına bağlı kaz ayakları, kaş çatma çizgileri ve alın çizgileri Botulinum toksininin en etkili olduğu bölgelerdir. İstenirse hafif-orta veya ileri düzeyde kaş kaldırma da sağlanabilir.  Bu bölgelere yapılacak küçük enjeksiyonlar gerçekten de kısa zamanda kırışıkların düzelmesini sağlıyor. Çünkü mimik kaslarının içine enjekte edilen bu ilaç (azaltılmış dozda botulinum toksini) uzun süreli bir tembellik yaratarak etkili olur. Genellikle 50-100 ünite (1/2 şişe-1 şişe) yeterli olmaktadır.

Botulinum toksini tedavisi öncesinde  tedbir olarak (kanı sulandıran  aspirin, E vitamini vb. ilaç ve gıda takviyelerinin kullanımını kesmek uygun olur. Olası yan etkileri arasında göz kapağı düşüklüğü, morluk sayılabilir, ancak bunlar doğru tedavi yapılırsa çok düşük bir ihtimaldir ve Botulinum Toksini'nin etkileri geçici olduğu için bu istenmeyen etkiler de yine geçicidir. 

Botulinum Toksini'nin Etki Şekli

Botulinum toksini dinamik çizgileri; yani mimik hareketleri ile ortaya çıkan kırışıklıkları tamamen geçirebilir veya büyük oranda azaltır. Kaz ayakları (göz etrafındaki yatay çizgiler), kaş çatma çzgileri, alın çizgileri Botox enjeksyonundan çok fayda görür. Kaşların dış kısmı kalkar ve sonuçta kişi hem çok daha genç görünür hem de bakışları daha güzel ve çekici olur.

Estetik etki tamamen yapılan ilacın dozuyla orantılıdır. Yani kontrollü olarak azar azar yapılan enjeksiyonlarda abartılı sonuçlar çıkmaz. Kaşların fazla kalkması istenmiyorsa bu şekilde ayarlama yapılabilir. Kişi istemezse kaşlar hiç kaldırılmaz veya fazla kalkık kaşlar Botulinum toksini enjeksiyonu ile indirilebilir.

Botulinum Toksini İle Doğal Görünen Sonuç Elde Edilebilir Mi?

Evet!  Botulinum toksini ile her zaman doğal sonuçlar elde edilebilir. Kontrollü enjeksiyon ile birkaç seferde azar azar yapılan tedaviler ile ince ayar yapmak kolayca mümkündür. Sonuç kişinin istediği seviyeye gelince durmak yeterlidir. Bu şekilde abartısız doğal sonuçlar almak zor değildir.

Çevremizde bir çok kişinin Botulinum Toksini enjeksiyonu yaptırdığını çoğu zaman anlamayız bile. Sadece yüzü genç ve güzel gözükür abartılı, mimiksiz sonuç olmadığı için belli bile olmaz.

Sonuçta Botulinum Toksini ile doğal sonuçlar elde edilebilir.

Günümüzde tüm dünyada en çok yapılan estetik işlem Botoks enjeksiyonudur. Özellikle göz etrafı, alın ve kaşlar Botoks ile gerçekten çok güzelleştirilebilir.

Mimik kaslarına bağlı kaz ayakları, kaş çatma çizgileri ve alın çizgileri Botox’un en etkili olduğu bölgelerdir. İstenirse hafif-orta veya ileri düzeyde kaş kaldırma da sağlanabilir.  Bu bölgelere yapılacak küçük enjeksiyonlar gerçekten de kısa zamanda kırışıkların düzelmesini sağlıyor. Çünkü mimik kaslarının içine enjekte edilen bu ilaç (azaltılmış dozda botulinum toksini) uzun süreli bir tembellik yaratarak etkili olur. Genellikle 50-100 ünite (1/2 şişe-1 şişe) yeterli olmaktadır.

Botoks enjeksiyonu ile doğal güzellik elde etmek mümkündür. Kaşların kalkıklığını ayarlamak suretiyle ve mimik çizgilerini kısmen muhafaza ederek tamamen doğal sonuçlar alınabilir. Belki de etrafınızda rastladığınız botokslu olduğu belli olan insanlar kendileri doğal olmayan sonuçlar istedikleri için bu şekilde yapılmıştır. Esasında çevrenizde birçok doğal botokslu insanın farkına bile varmıyorsunuz!

Botulinum Toksini'nin Etki Şekli ve Tekrarlama Gereği

Yüz bölgesine yapılan Botulinum toksini enjeksiyonunun etkisi 3.-4. gün başlar ve ortalama 7-10 günde oturur. 3 ay civarında maksimum etki olur, 4. aydan itibaren etki azalmaya başlayabilir. Birçok kişide 4-7 ay etkisi (ortalama 5-6 ay) olduğu söylenebilir.

Botulinum toksinini etkisi aylarca devam eder ve ne zaman ki kişi yüzünü tekrar kırıştırabilirse işte o zaman tekrarlama yapılabilir (ortalama 5-6 ay sonra). Bu açıdan bakıldığında kaliteli bir gözaltı kremi ile karşılaştırılabilir. Bir gözaltı kreminin yapamadığı etkiyi Botox enjeksiyonu ile fazlasıyla görebilirsiniz.  

Bu bir ameliyat veya geriye dönüşü olmayan bir işlem değildir. Kişinin doktorla görüşmesi sırasında bile yaptırabileceği kolay bir enjeksiyondur. Bu ilacın bazı markalarının FDA onayı da olduğu için oldukça güvenilirdir ve uzman ellerde bu uygulama çok etkilidir.

Editör: Mehmet Nebil Bozdoğan
Telefon numarası: 0 (312)  426 37 60
İçerik güncellenme tarihi: 29.07.2023