PRP Tedavisi

PRP Tedavisi

PRP (Platelet Rich Plasma) – platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması demektir. Bu tedavide kişiden alınan az miktardaki kan özel bir tüpe konularak santrifüj edilir ve platelet yönünden zengin plazma elde edilir (PRP). Elde edilen bu plasma aynı kişiye yüz veya kafa derisinden enjeksiyon yoluyla geri verilir. İşlem yaklaşık 30 dk sürer, uyuşturucu krem kullanılarak yapıldığında fazla rahatsızlık vermez.

Özetle PRP; saçları en doğal biçimde yeniden canlandırır ve yapılandırır.

PRP Nasıl Etki Eder?

Plateletler- veya diğer adıyla trombositler “Büyüme Faktörlerini” yapısında barındıran kan bileşenleridir. Büyüme faktörleri vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımını ve doğal hallerine dönmelerini sağlamak için gereklidir. Normalde dokularımızda herhangi bir hasar oluştuğunda kanımız plateletleri bu dokuya toplayarak bir onarım süreci başlatır. PRP uygulamasının amacı ise bu hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda plateleti verebilmektir, böylece hasarlı dokunun onarımı da bu kadar hızlı ve güçlü bir şekilde başlar ve daha çabuk sonuçlanır, çünkü PRP ile elde edilen plateletlerin yoğunluğu kandakinden 2 ila 4 kat fazladır.

Deri yaşlanması ile yaralanma arasında bir benzerlik vardır. Her iki olayda da bazı fiziksel özellikler kaybedilir. Deriyi gençleştirmeye yönelik uygulamalarda aslında vücudumuzun bir yarayı iyileştirirken yaptıklarını çeşitli şekillerde taklit ederiz. Örneğin lazer, peeling gibi işlemlerde deriye, kontrollü hafif bir hasar veririz ve bu hasarı deriyi hızla iyileştirmek için tetikleyici bir güç olarak kullanırız. Bu hasar sonrasında büyüme faktörleri salınır ve iyileşme süreci başlar.

Saç Olan Deriye PRP Neden Uygulanır?

Saç dökülmesini azaltmak için tek başına veya diğer tedavi yöntemlerinin (saç ekimi, saç mezoterapisi) etkisini güçlendirmek için kullanılır.

PRP'nin Uygulanması Ne Kadar Güvenlidir?

PRP uygulamasında tamamen kişinin kendi kanı kullanılır. Steril şartlarda yapıldığı için enfeksiyon bulaşma riski olmaz.

PRP Uygulaması Nasıl Bir Süreçtir?

Her 15 günde bir yapılacak 3 veya 4 uygulamadan oluşacak bir kür ortalama olarak her yıl tekrarlanmaktadır. Bu şekilde kalıcı sayılabilecek kadar uzun etkili bir saçı canlandırıcı etki sağlanmış olacaktır.

PRP Herkese Uygulanır mı? PRP'nin Yan Etkileri Var Mıdır?

PRP uygulamasına ait bir yan etki beklenmez. Platelet sayısı yetersiz olan hastalarda, kanser hastalarında bu uygulama yapılmaz.

Editör: Mehmet Nebil Bozdoğan
Telefon numarası: 0 (312)  426 37 60
İçerik güncellenme tarihi: 29.07.2023