Göğüs Büyütme

Göğüs büyütme (meme büyütme, meme estetiği) ameliyatı, genellikle önceden beri küçük olan göğüslerin büyütülmesi veya doğum sonrası küçülmüş göğüslerin daha dik, daha dolgun hale getirilmesi amacıyla meme arkasına silikon protez yerleştirilmesi şeklinde tanımlanabilir. Göğüs Dikleştirme şeklinde de olabilir.

Silikon, vücuda en az reaksiyon yapan kimyasal maddelerden birisidir. Göğüs büyütme (meme büyütme) amacıyla kullanılan protezlerin çoğu silikon bir kılıf şeklinde olup içinde jel halde silikon veya serum fizyolojik vardır. Silikon meme (protez meme) takma da bu şekildedir.

Silikon göğüs protezleri bütün dünyada uzun yıllardan beri milyonlarca kadına uygulanmıştır, çünkü bu protezlerin insan sağlığına bir zararı olduğu kanıtlanamamıştır. Son yıllarda üretilen Cohesive gel protezler zaten oldukça güvenlidir. Dahası, estetik olarak göğüs büyütmeyi sağlayan başka bir etkili yöntem de yoktur. Yani enjeksiyon, ilaç gibi işlemler etkili olmadığı gibi çoğunlukla da zararlıdır. Göğüs estetiği (meme büyütme, meme dikleştirme, göğüs dikleştirme) ameliyatları göğüste herhangi bir iz bırakılmadan yapılır.

Silikonun şekli ve büyüklüğü kişinin isteği ve vücut ölçülerine göre doktor tarafından seçilir. En çok koltuk altından, meme başından veya meme altından yerleştirilir ve ameliyat izi gizlenir, ve zaman içinde gittikçe azalarak belirsizleşir. Protez konması 1-1.5 saatte tamamlanır.

Silikon ile göğüs büyütme işleminde, ileride planlanan doğum, emzirme gibi olaylar göz önüne alınarak en uygun yerleştirme yolu seçilir ve böylece olası doğum sonrası süt verme fonksiyonu etkilenmeyeceği gibi, meme başı hissinde de değişiklik olmaz.

Silikon protez sadece bir yaralanma durumunda sönebilir yoksa bir patlama söz konusu değildir. Bu durumda verdiği tek belirti o göğüste küçülme olmasıdır, kişiye başka bir zarar vermez. Böyle bir durumda doktora başvurmak ve protezin bir-iki gün içinde değiştirilmesi yeterlidir.

Editör: Mehmet Nebil Bozdoğan
Telefon numarası: 0 (312)  426 37 60
İçerik güncellenme tarihi: 29.07.2023