Dudak Estetiği

Dudak Estetiği

Dudak Kalınlaştırmada Günümüzde En Çok Kullanılan Yöntemler

Yabancı dolgu maddeleri- Silikon enjeksiyonu zararları nedeniyle yasaklanmış olup doktorlar tarafından yapılmamaktadır. Hyaluronik asit (Restylane) geçici olarak dudak kenarlarını daha belirginleştirmek için kullanılır, 4-6 ayda bir tekrarlanır. Bu tür dolguların daha kalıcı olanları (birkaç sene) da vardır. Tamamen kalıcı olan ve küçük bir lokal müdahale ile yerleştirilen implantlar da kullanılmaktadır (Goretex).

Kendi dokusu ile dudak dolgunlaştırma- Yağ enjeksiyonu bu amaçla çok tercih edilir. Alerji vb yan etkisi yoktur. Tek dezavantajı bazen dudakta enjeksiyon sırasında küçük bir kist oluşabilmesidir ki çok önemsiz bir şeydir. 3-6 ay içinde birkaç kez tekrarlanırsa daha kalıcı sonuçlar elde edilir. Yağ dışında dermis dokusunun küçük bir lokal operasyonla dudak içine konması da işe yarayabilir. Bu amaçla eski bir ameliyat izi (apandisit, sezaryen vb) çıkarılarak hem iz düzeltilmiş olur hem de bu izin dermis dokusu ile dudak kalınlaştırılır.

Dudak içinden doku flepleri- Özellikle genç bayanlarda ve çok kalın dudak talebi olanlarda yağ enjeksiyonu ile birlikte kombine yapılabilir. Lokal anestezi ile gerçekleştirilebilir, eriyebilen dikişler tamamen içeride kalır.

İyileşme Süreci

Yağ enjeksiyonu ve dudak içinden fleple yapılan dudak kalınlaştırma işlemleri lokal anestezi ile yapılan ve hasta için kolay operasyonlardandır ancak iyileşme süresi diğer estetik operasyonlardan kısa değildir.

Dudağın en az bir hafta şiş kalabileceği bilinmelidir. Bilindiği gibi dudak dokusu en çabuk şişen dokulardandır. Bu durumda en iyisi dudak kalınlaştırmayı başka bir estetik ameliyatla aynı anda yapmaktır (örneğin estetik burun ve dudak kalınlaştırma). Böylece iki operasyonun iyileşme süresi aynı anda gerçekleşir.

Editör: Mehmet Nebil Bozdoğan
Telefon numarası: 0 (312)  426 37 60
İçerik güncellenme tarihi: 29.07.2023