Jinekomasti - Erkeklerde Meme Büyümesi

Jinekomasti - Erkeklerde Meme Büyümesi

Erkeklerde meme büyümesine jinekomasti adı verilir. Jinekomasti tek veya iki taraflı olabilir.

Sebebi tam olarak bilinmemekle beraber, birden çok sebebi olabileceği düşünülmektedir. Genellikle hormonlardaki dengesizlikten kaynaklandığı düşünülür. Ergenlik çağındaki erkeklerde rastlanan jinekomasti, vakaların büyük çoğunluğunda birkaç yıl içinde kaybolur. Sıklıkla sosyal ve psikolojik sorunlara sebebiyet verir.

Üç ana tipi vardır: glandüler, lipomatöz ve mikst tip. Glandüler tipte büyümeyi gerçek meme dokusu sağlarken, lipomatöz tipte ise yağ dokusu artışı oluşturmaktadır. Mikst (karışık) durumda ise hem meme dokusu artışı vardır, hem de yağ dokusunda artış bulunmaktadır.

Jinekomasti Tedavisi

Meme ultrasonu çekildiğinde meme bezinin mi yoksa yağ dokusunun mu fazla olduğu anlaşılır. Tedavi şekli buna gore değişir ve çoğunlukla cerrahidir.

İdiopatik jinekomasti (hormonal sebep olmayan) teşhis edildiği zaman glandüler tipte estetik ameliyat ile göğüsler küçültülebilir. Çoğunlukla meme başının alt yarısını çevreleyen bir kesi ile çalışılır, izi de burada kalır. Mikst tipte en iyi sonucu almak için bazen liposuction da eklemek yararlı olur. 2-3 gün sonra drenler çıkarılır. Ameliyat sonrası iyileşme süresi ortalama 1 haftadır. 3-4 hafta özel korse kullanmak yararlı olabilir. Lipomatöz tipte ise sadece liposuction yeterli olabilir. Bu işlem çok daha kısa olup lokal anestezi veya sedasyonla yapılabilir. Sonrasında birkaç hafta korse kullanmak uygun olur.

Jinekomasti ameliyatı (Erkekte meme büyümesi düzeltilmesi) uygun endikasyonda yapıldığında oldukça başarılı sonuçlar verir.

Editör: Mehmet Nebil Bozdoğan
Telefon numarası: 0 (312)  426 37 60
İçerik güncellenme tarihi: 29.07.2023