Gözaltı Morluk ve Işık Dolgusu

Gözaltı Morluk ve Işık Dolgusu

Son zamanlarda çok konuşulan ve uygulama alanı bulan ışık dolgusu, özellikle alt göz kapağındaki çukur ve koyu halkalara uygulanır. Bunun dışında tüm yüze, boyun ve dekolte bölgesine, el sırtlarına uygulanabilir.

Işık dolgusunun içinde cildin yapı taşlarından hyaluronik asit, cildi yeniden yapılandırma kompleksi olan 8 amino asit, 3 antioksidan, mineral ve vitaminler ile lokal anestezik (lidokain) bulunmaktadır. Hyaluronik asit vücudumuzda doğal olarak bulunmakta ve derin tabakalarında su tutarak derimizin nemlenmesini arttırmaktadır. Işık dolgusu ürünleri tamamen doğal olup insan vücudunda bulunan bir bakteriden elde edilmektedir. Yani insan vücuduna tam uyumludur. Her enjeksiyonda olduğu gibi ışık dolgusunda da hafif-orta bir morarma ve şişme nadiren de olsa oluşabilir. Bu yan etkiler 3-5 gün içinde kaybolur.

Deride varolan hyaluronik asit yaşlanmayla birlikte azalmaya başlar. Bu nedenle, deri kurur, zayıflar ve kırışıklıklar ortaya çıkar. İşte tam da bu durumda ışık dolgusunun kullanılmasıyla derinin matlığı azalır, sağlıklı bir şekilde parlar, ve ışığı daha iyi yansıtır. Işık dolgusunun kalıcılığı bölgeden bölgeye değişmekle birlikte göz kapağında 12 ay civarındadır.

Alt göz kapağı çukurluklarının giderilmesi amacıyla ışık dolgusu çok tercih edilen bir yöntemdir. Işık dolgusu en çok gözyaşı olukları denilen bölgelere özel enjektörler ve mikrokanüllerle verilir. Bu işlem EMLA ile yapıldığından, ağrı hissedilmesi düşük ihtimaldir. Ancak erken dönemde kişinin duyarlılığına göre hafif-orta şişlik, morluk olabilirse de buz ve Arnica benzeri kremlerle tedavi edilebilir.

Bazı durumlarda alt göz kapağına Exoderm uygulaması da kombine edilir. Exoderm işlemi tek seferde yapılır, iki taraflı olarak yapıldığında 10 dk. yı geçmez (EMLA kremle uyuşturulduktan sonra), işlem alt göz kapaklarında ameliyatsız olarak kırışıklıklarda azalma, sıkılaşma ve hatta renkte açılma sağlar. İyileşme süresi 5-6 gün olmakla birlikte bazı pembeliklerin birkaç hafta (bazen biraz daha uzun) sürebileceğini ancak fondöten ile gizlenebileceğini belirtmekte fayda vardır.

Editör: Mehmet Nebil Bozdoğan
Telefon numarası: 0 (312)  426 37 60
İçerik güncellenme tarihi: 29.07.2023