Çene Estetiği

Çene Estetiği

Alt Çene Geriliği

Alt çenenin geride olması oldukça sık rastlanan bir durumdur. Genetik sebepli olabilir veya kazalara, hastalıklara bağlı olarak çene gelişmesi geri kalabilir.

Retrogeni ve Mikrogeni Nedir?

Alt çenenin değerlendirmesinde önce dişlerin durumuna bakılır, öyle ki üst ve alt çene dişlerinin kapanmasında sorun olabilir, örneğin alt çene dişleri olması gereken yerden daha geride olabilir. Böyle bir durum ilk muayenede hemen ortaya çıkarılabilir ve durumun değerlendirilmesi için özel filmler çekilir. Sonuç olarak alt çene geride çıkabilir (Retrogeni), üst çene ileride olup alt çene rölatif olarak geride gözükebilir, ya da her iki çene birden geride olabilir.

Bazen de dişler ve alt çene normal yerindedir ancak alt çenenin en uç kısmı küçüktür (Mikrogeni).

Tedavi Yöntemleri

Retrogeni durumunda bir süre ortodontik diş tedavisi ve sonra çene ameliyatı veya çene uzatması şeklinde alt çeneyi ileriye alma işlemleri uygulanabilir.

Mikrogeni durumunda ise genellikle çene ucunun basitçe büyütülmesi yeterli olabilir. Bu ise çene ucundaki kemiğin ilerletilmesi veya daha kolayı çene ucuna implant yerleştirme ile sağlanabilir.

Çene Ucuna İmplant Yerleştirme

Çene ucuna yerleştirilen implantlar (çene ucu protezi) çok çeşitli olabilirse de günümüzde en çok kullanılanları Silikon ve Med-por protezlerdir. Sadece çene ucuna göre olan modelinden başka, çenenin iki yanına uzanan kanatlı modelleri de vardır.

Seçilen protezden uygun boyda olanı genellikle lokal anestezi ile çene ucuna yerleştirilir. Protez ağız içinden veya dışarıdan çene ucu alt kısmından yerleştirilebilir ki ortalama 30 dakikada işlem tamamlanır. Ağız içinden konan protezde iz kalmaz ve 3-4 gün sonra çene ucu şişliği tedricen inmeye başlar, daha sonra kişi normal hayatına dönebilir.

Alt çene büyütme genellikle gıdık bölgesine yapılan küçük bir liposuction müdahalesi ile kombine edilir ve böylece sadece 45 dakikada çok çarpıcı sonuçlar elde edilebilir. Bazen de burun estetiğinde tamamlayıcı işlem olarak seçilir ve yüz profilini destekler.

Editör: Mehmet Nebil Bozdoğan
Telefon numarası: 0 (312)  426 37 60
İçerik güncellenme tarihi: 29.07.2023