Lip-Lift - Dudak Kaldirma

Dudak burun mesafesini kısaltma işlemidir.

Dudaklar ve ağız etrafı bölgesi kadınlarda yüz güzelliği açısından çok büyük öneme sahiptir. Bu bölgenin estetik olarak güzel görünmesi için; üst dudak boyunun uzun olmaması, dudak derisinde barkod çizgilerinin bulunmaması, üst dudağın yeterince dolgun olması ve üst alt dudak arasındaki altın oranın (1:1.6) korunması istenir. Ayrıca dudak çerçevesinin (vermilion hattı) ve özellikle “Eros Yayı” nın belirgin olması üst dudağa çekicilik katar.

Dudak-burun mesafesi diğer adıyla bıyık mesafesi ya yapısal olarak uzundur veya yaşlanmayla beraber uzayabilir. Bu mesafenin  uzun olduğu durumlarda genellikle  üst dudak  da incedir. Böyle bir durumda birrcok hanim dudaklarını belirginleştirmek için ruj sürerken yukarıya taşırarak sürer. 

Lip-lift isleminde burun dudak mesafesi kısaltilarak dudağın görünen (kırmızı) kısmı öne taşınir. Acik rinoplastidekine benzer şekilde yapilan kesi ince bir dikis ile sonuclanir ve izi burun gölgesinin altında kalır. Bu şekilde üst dudak boyunda 3-7 mm arasinda kisalma saglanabilir. Aynı anda üst dudağın kırmızı (vermilion) kısmının gorunulurlugu artacağı için üst dudakta dolgunlasma da olacaktır.

Lip-Lift işlemi için incelikli bir müdahale olup hassas aletlerle ölçüler alınır ve işaretleme yapılır. İşlemin tamamı lokal anestezi altinda yapılabilir ve 45 dk.da tamamlanabilir. İyileşme süresi ortalama 5-7 gündür.

Editör: Mehmet Nebil Bozdoğan
Telefon numarası: 0 (312)  426 37 60
İçerik güncellenme tarihi: 29.07.2023