Yüz Estetiği

Yüz Estetiği

Yüzümüz yaşımızı gösteren en önemli aynadır. 

Yeni estetik cerrahi yöntemleri ile alın ve şakaklar gerilmekte, düşük kaşlar yukarı kaldırılmakta, göz kapaklarındaki kırışıklık ve torbalanmalar alınmakta, yanaklar daha gergin ve dolgun hale getirilmekte, dudak etrafındaki çizgilenmeler tamamen giderilmekte, dudaklar daha dolgun hale getirilmekte, çene ve elmacık kemiklerinin çıkıklığı değiştirilmekte ve sarkan gıdık toparlanmaktadır.

Yukarıda bahsedilen işlemlerin bir kısmı ayaktan lokal anestezi ile de yapılabilir.

Akne - Sivilce İzleri Tedavisi

Akneler tedaviyle ve zamanla geçebilir ancak onların izleri kabarık-çukur bölgeler ve lekeler maalesef kalır. Akne izlerinin farklı çeşitleri vardır; ice-pick, boxcar, rolling, hiipertrofik-keloid şeklinde olabilir ve tedavileri de farklılık gösterebilir.

Akne izleri için değişik yöntemler mevcuttur. En yaygın olarak peeling, dolgular ve bazı lazer türleri kullanılır. Hiçbir tedavi şekli ile akne izlerini tamamen geçirmek çoğunlukla mümkün olmaz. Bazı lazer tedavileriyle hafif-orta derecede düzelme sağlanabilir.

Exoderm + Dermabrazyon Kombine Tedavi

Akne - Sivilce izleri için en etkili çözümlerden birisi kesinlikle “DERMOABRAZYON” dur. Bu işlem çok kaliteli özel uçlarla ve tercihen ELMAS UÇ ile yapıldığında akne izlerine gerçekten çok etkilidir. Dermoabrazyonu özel uçlarla yapılan bir silgi gibi düşünebilirsiniz. Bu şekilde cilt yüzeyi mekanik olarak düzlenir ve izler gözle görülür düzeyde silinir. Bazen en uygun sonucu almak için bu işlemi bir kaç ay sonra tekrarlamak daha iyi olabilir.

Birçok akne izi cinsinde Exoderm yöntemi dermabrazyon ile kombine edilerek yüksek başarı oranı elde edilebiliyor. Bu kombine tedavi yaklaşık 30 dk. süren ve cerrahi olmayan bir işlemdir, Ancak özel eğitim gerektiren tıbbi bir işlem olup uzman doktor tarafından uygulanır.

Exoderm-dermabrazyon tedavisi sedasyon analjezi ile birlikte yapıldığında acı duyulmaz. Hatta küçük bölgeler sadece lokal anesteziyle bile yapılabilir. 

Yüzde oluşan kabuk ortalama 7-10 gün sonra kalktığında yeni yüz cildi çok daha düzgün, leke ve çukurlardan arınmış bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Exoderm+ dermoabrazyon tedavisi sonrasında yüz görünümü nedeniyle 7-10 gün ayrılması uygun olur, Daha sonra kızarıklık-pembelikleri kapatıcı kremlerle gizleyerek kişi işine ve normal hayata tedricen dönebilir. Kızarıklık-pembeliklerin süresi cilt tipine ve işlemin derinliğine göre birkaç hafta-birkaç ay veya daha uzun olabilir. Bu dönemde özellikle güneşten korunmak gerekir.

Başarı Yüzdesi

Exoderm + Dermoabrazyon tedavisi, uygun hastalarda yapıldığında akne izlerinde en az %50 (bazen %70-80e kadar çıkabiliyor) düzelme sağlayabilir. Akne izleri gibi zor bir durum için bu oran oldukça yüksektir. Bu tedavi seans seans yapılan bir tedavi olmamakla birlikte bazen birkaç ay sonra bazı derin yerlere daha küçük bir tedavi tekrarı ile hedeflenen sonucu almak mümkün olur.

Yüz Germe

Yüz Yaşlanması

Yüzümüzde yaşlanma belirtileri olarak; alın ve kaş çatma çizgileri belirginleşir, kaşlarımız düşmeye başlar, üst ve alt gözkapaklarımızda deri fazlalığı ve torbalanma oluşur, kazayakları belirginleşir. Orta yüzde elmacık kemikleri bölgesindeki yağ yastıkları aşağıya iner, yanak olukları belirginleşir, yanak derisi gevşer ve kırışıklıkları artar, çene iki yanındaki fazlalıklar (jowl pads) belirginleşir, dudak köşesi çizgileri belirginleşir. Üst dudak incelir ve çizgileri artar. Gıdık ve boyun bölgesinde yağ fazlalığı, deri ve kas gevşekliği olabilir. Genel olarak yüzümüzde deri altı yağ tabakasında hacim azalması olur.

Yüz Gençleştirme Yöntemleri

Yüzü daha genç hale getirmek için günümüzde birçok etkili yöntem kullanılmaktadır. Yeni estetik cerrahi yöntemleri ile alın ve şakaklar gerilmekte, düşük kaşlar yukarı kaldırılmakta, göz kapaklarındaki fazla deri ve torbalanmalar alınmakta, yanaklar daha gergin ve dolgun hale getirilmekte, dudak etrafındaki çizgilenmeler giderilmekte, dudaklar daha dolgun hale getirilmekte, çene ve elmacık kemiklerinin çıkıklığı değiştirilmekte ve sarkan gıdık toparlanmaktadır. Yukarıda bahsedilen işlemlerin bir kısmı ayaktan sedasyon+lokal anestezi ile de yapılabilir.

Yerine göre doğru seçim yapılırsa yöntemin etkinliği daha da artar, duruma göre bir yöntem diğeriyle kombine edilebilir.

Yüz Germe Ameliyatı

Tüm yüz germe ameliyatında her iki tarafta kulak önünden başlayıp kulak arkasına dönen kesilerle derialtından veya SMAS dokusu altından yüz germe ameliyatı yapmak mümkündür. Ayrıca kısa S şeklinde (sadece kulak önünde kalan) daha pratik yüz germe ameliyatları da vardır (örneğin MACS Lift), 

Yüz germe ameliyatı sonrasında bir gece hastanede kalmak gerekebilir ve sonrasında 3-4 günde drenlerin çıkarılması söz konusudur. 1 hafta içinde duş alabilir hale gelmek mümkündür. Genellikle 2 hafta iyileşme süresi gerekir. Kulak önündeki izler ilk haftalarda saçlarla veya makyajla gizlenirse de zamanla azalarak belirsizleşecektir.

Orta Yüz Askılama

Orta yüz bölgesini askı ile yukarı çekilmesi müdahalesi (Serdev askısı veya diğer askılar ile) ile yapılabilmektedir. Şakak bölgesinden ve gizli yerlerden açılan küçük kesiler nedeniyle izleri gözükmemektedir. İşlem genellikle sedayon+lokal anestezi ile yapılabilmektedir, istenirse genel anestezi ile de yapılabiliyor.

İyileşme süresi ortalama 5-7 gün olup, etki süresi 1-1.5 yıla kadar uzayabilmektedir.

Exoderm Lift

Exoderm Lift nedir?

Sekiz günde ameliyatsız yüz germe sağlayan bu ilginç ama etkili yöntemle cildin üst tabakası tamamen erimekte, altından yeni ve taze deri oluşmakta ve aynı zamanda kollajen ve elastin liflerinin birikimine bağlı olarak deri gerilmektedir.

Bu yöntem 1980’li yıllarda geliştirilmiş olup günümüze değin bir çok gelişme göstermiştir. Yıllar içinde tüm dünyada 7000’den fazla hasta üzerinde uygulanmış olup elde edilen deneyimle mükemmele yakın sonuçlar maksimum tıbbi emniyetle sağlanmaktadır.

Temel olarak sıvı fenol ve fenol kristalleri tatbikine dayanan “Exoderm Lift” yöntemi, lazere alternatif olarak sunulmuştur. Elde edilen sonuçların lazerden olumlu yönde daha farklı olması yöntemin kullanım alanını çok genişletmiştir.

Exoderm Lift Yöntemi Ne Derecede Etkilidir?

“Exoderm Lift” İşlemi diğer yöntemlerin yetersiz kaldığı zor vakalarda da kendini ispatlamıştır. Bunların arasında prematür cilt yaşlanması, mimik ve sarkma çizgileri, akne izleri, aşırı buruşuk cilt ve güneşten hasar görmüş cilt yıpranması sayılabilir.

Yüze Yağ Enjeksiyonu

Editör: Mehmet Nebil Bozdoğan
Telefon numarası: 0 (312)  426 37 60
İçerik güncellenme tarihi: 29.07.2023