Burun Estetiği

Burun Estetiği

Burun şeklinde bir takım değişiklikler oluşturmak ve estetik olarak daha iyi hale getirmek çok eskiden beri doktorların üzerinde uğraştığı bir konu olmuştur.

Yakın geçmişte estetik burun ameliyatı demek, kemiği oyuk, ucu kalkık ve delikleri büyümüş, ameliyat olduğu hemen belli olan bir burun şekli anlamına gelirdi. Günümüzde geçerli olan estetik anlayış ise; yüz hatları ile uyumlu-orantılı olan ve ameliyat olduğu belli olmayan burun estetiklerini daha geçerli kılmaktadır, Yani doğal burun elde etmek günümüz modern yaklaşımının en önemli unsurudur.

Artık estetik burun ameliyatının yapılma amacı yüze yakışan bir burun elde etmektir diyebiliriz.

Ameliyattan Sonra Burnum Nasıl Olacak?

"Ameliyattan sonra burnum nasıl olacak yüzüme yakışacak mı?” Çok sık sorulan bir sorudur bu. Günümüzün teknolojik imkanları sayesinde yüz görüntüsü dijital fotoğraf makinesi ile bilgisayara alınmakta ve bu fotoğrafın üzerinde profesyonel programlar kullanılarak değişiklikler yapılıp ameliyat sonrası hali görüntü olarak elde edilebilmektedir. Bu şekilde olumsuz sürprizlerin önüne geçilmektedir.

Estetik burun tasarımında kilit nokta kişinin ne istediğini doktora tam ve doğru olarak aktarabilmesidir. Birlikte ve hastanın kendi katkısıyla yapılan bir tasarımla doktor, kişinin istediklerini daha iyi anlar ve bu sayede ameliyat sonrası tatminsizlikler en aza indirgenebilir. Bilgisayar ortamında yapılan tetkikler de bu hususa büyük oranda katkı sağlamaktadır.

Burun Düşmesi

“Ameliyattan sonra burun düşmesi” ilk zamanlarda burun ucunun kalkık olup sonradan gevşeyip sarkmasını ifade eder. Burun ucuna yeterli desteğin konması ile günümüzde hemen hiç rastlanmayan bir durumdur.

Son senelere kadar estetik burun ameliyatlarının zorluğundan bahsedilirdi. Günümüzün modern yöntemleri sayesinde bu sıkıntılar artık pek yaşanmıyor. Hafif bir şişlik ve göz kapaklarında biraz morluk bazı önlemlerle kısa zamanda düzelebilmektedir. Öyle uzun tamponlar ve burun kanamaları ise artık neredeyse hiç yok. Ortalama 10-12 gün içinde insanlar tedricen normal hayata dönebiliyor.

Estetik burun ameliyatı için mevsim söz konusu değildir, önemli bir sağlık problemi olmayan bir insan istediği herhangi bir zamanda estetik burun ameliyatı olabilir.

Rinoplasti Nedir?

Burun estetiği kapalı, açık veya yarı açık yöntemle yapılabilmektedir. Kapalı ve yarı açık yöntemde deride kesi ve dikiş olmaz iyileşme süresi daha kısadır. Ancak bazı kıkırdak asimetri ve anomalilerini görmek için açık yöntem daha uygun olabilir. Açık yöntemde burun columella kısmında küçük bir kesi ve dikiş yeri olur, zamanla bu iz azalarak belirsizleşir. Açık ve kapalı ameliyat tercihi ihtiyaca göre doktor ve hasta tarafından birlikte belirlenebilir. Ayrıca dışarıda kesi ve dikiş olmadan kıkırdakların görülebildiği yarı açık yöntem de birçok cerrah tarafından kullanılmaktadır.

Burun kanadı-deliklerinin daraltılması gereken durumlarda burun kanadından bir parça çıkarılması ancak dışarıdan bir kesi ve dikişle mümkün olur. Kapalı veya açık tüm yöntemlerde kanat daraltılması ancak bu şekilde gerçekleşebilir. Ancak kalan küçük iz burun kanadının yanakla birleştiği çukur sahaya gizlenebilir ve zamanla azalarak silikleşir.

İleri teknoloji sayesinde burun estetiği önceden bilgisayar ile planlanabiliyor. Çağdaş ameliyat teknikleri ile komplikasyon oranı çok düşmüş ve iyileşme süresi çok kısalmıştır.

Editör: Mehmet Nebil Bozdoğan
Telefon numarası: 0 (312)  426 37 60
İçerik güncellenme tarihi: 29.07.2023