Kol Estetiği

Kol Estetiği

Üst kolda en çok yağ birikimi görülür. Genetik olarak yatkın kişilerde kilo alma sonrasında oluşur ve kişiyi rahatsız eder. Üst kol bölgesinde toplanan yağlar genellikle kilo vermeye dirençlidir, belki kilo verme sonrasında bile biraz kalmış olabilir. Fazla kilo verilmesi sonrasında üst kol bölgesinde gevşeklik ve sarkmalara sık rastlanır.

Üst Kol Liposuction / Kol Germe Ameliyatı

Üst kol bölgesinde fazla yağ birikimi varsa ve deri sıkılığı yeterliyse üst kol bölgesine liposuction yapılması yararlı olur. En çok tumescent liposuction kullanılır, bu işlemde 1-2 küçük deri kesisinden girilerek fazla yağ birikimi kolayca uzaklaştırılır. Bu işlem lokal anesteziyle ve sedasyonla yapılabilir. İşlemden 3 gün sonra bantlar alınır, 4. gün duş almak mümkündür. Sonrasında elastik bir kolluk kullanmak uygun olur.

Üst kolda deri elastikiyeti yeterli değilse, sarkmalar varsa brakioplasti (üst kol germe ameliyatı) uygun olur. Bu ameliyatta üst kolun arka iç kısmında dikey bir çizgisel iz kalır. Bu izin sebebi fazla derinin çıkarılıp atılmasıdır. Bazen de germe ameliyatını liposuction ile kombine etmek gerekir. Brakioplasti ameliyatı 2 taraflı olarak tamamlanabilir. Bu işlem lokal anesteziyle ve sedasyonla yapılabilir. Geç dönemde iz azaltıcı kremler kullanılır. Kol germe sonrasında ilk 1 hafta kolları kullanmada kısıtlama yapmak gereklidir. 1 haftadan sonra tedricen normale dönülebilir.

Kollardaki İzler

Birçok insanın sorunudur bu izler. Bugün için bu izleri tamamen yok etmek mümkün değildir, lazer, dermabrazyon, peeling yöntemleriyle maalesef her zaman tatmin edici bir sonuç alınamıyor.

Kollardaki jilet ve neşter izlerinin orta büyüklükte bir operasyonla çıkartılıp dikişle çizgi haline getirilmesi mümkündür. Ancak izlerin ameliyata uygun olması gereklidir. Çok geniş bir alanda dağınık duran izler varsa 2-3 seans gerektirebilir veya hiç bir zaman bu ameliyata uygun olmayabilir.

Editör: Mehmet Nebil Bozdoğan
Telefon numarası: 0 (312)  426 37 60
İçerik güncellenme tarihi: 29.07.2023