Bacak Estetiği

Bacak Estetiği

Üst Bacak Bölgesi

Üst iç bacak bölgesinde (upper medial thigh) sıklıkla yağ birikimi ve deri gevşekliği görülür. Genetik olarak yatkın kişilerde kilo alma sonrasında oluşur ve özellikle yürürken kişiyi rahatsız eder. Bu bölgedeki deride gevşeklik de sık rastlanan bir durumdur.

Üst İç Bacak Liposuction / Bacak Germe

Üst iç bacak bölgesinde fazla yağ birikimi varsa ve deri sıkılığı yeterliyse bu bölgeye liposuction yapılması yararlı olur. En çok tumescent liposuction yapılır, bu işlemde 1-2 küçük deri kesisinden girilerek fazla yağ birikimi kolayca uzaklaştırılır. Bu işlem lokal anesteziyle ve sedasyonla yapılabilir. Sonrasında elastik bir liposuction korsesi kullanmak uygun olur.

Üst iç bacakta deri elastikiyeti bazen yeterli olmayabilir, deri sarkmaya müsait olabilir. Özellikle çok kilo verme sonrasında görülen bir durumdur.

Bu durumda medial thigh lift (üst iç bacak germe ameliyatı) uygun olur. Bu ameliyatta kasık çizgisi içinde çizgisel bir iz kalır. Bu izin sebebi fazla derinin çıkarılıp atılmasıdır.

Bazen de germe ameliyatını liposuction ile kombine etmek gerekir. Bu işlem genel anesteziyle veya sedasyonla yapılabilir. Sonrasında elastik bir korse kullanmak uygun olur. Geç dönemde iz azaltıcı kremler kullanılır.

Bacak germe sonrasında ilk 1 hafta bacakları kullanmada kısıtlama yapmak ve tuvalet hijyenine azami derecede dikkat etmek gereklidir. 1 haftadan sonra tedricen normale dönülebilir.

Alt Bacak Bölgesi

Patolojik olmayan (vitamin eksiklikleri, ortopedik bozukluklar vb) alt bacak eğrilikleri çoğunlukla kozmetik bir kusur olarak görülür. Alt bacak şeklini anatomik olarak kemik ve kaslar belirler. Ayrıca derialtı yağ dokusunun da sınırlı katkısı olabilir.

Düzeltici işlem olarak henüz dört dörtlük mükemmel bir yöntem yoktur. En çok silikon protez ve yağ enjeksiyonları kullanılır.

Alt Bacak İçin Silikon Protez

Calf Implant adı verilen bacak silikon protezi daha çok çocuk felci, kaza vb durumlarda olan kas atrofileri olan durumlarda kullanılır. Ameliyatı zor değildir ancak ameliyat sonrasında 1 hafta yürüme kısıtlaması ve diğer bazı zorlukları olmaktadır. Bu protez ayak bileklerine kadar inmediği için ayak bileklerini kalınlaştırması mümkün olmaz. Yine de dizden aşağıya bacak bölgesinin kalınlaştırılması amacıyla estetik amaçla da kullanılabilir.

Yağ Enjeksiyonu İle Alt Bacak Düzeltilmesi

Estetik anlamda bacak bölgesinin şekillendirilmesi için genellikle yağ enjeksiyonu tercih edilmektedir. Bazı durumlarda diz iç kısmına liposuction da eklenirse daha orantılı bir bacak şekli sağlanabilir.

Kullanılan madde kişinin kendi yağı olduğu için alerji vb yan etkisi yoktur. İsteğe göre 3-6 ay içinde tekrarlanabilir. Ancak tek seferde de etkili sonuçlar alınan hastalar çoktur. Enjekte edilen yağın ortalama olarak % 15-20 si kalıcı olabilir. Burada önemli olan nakledilen yağ dokusunun canlı olarak nakledilmesidir. Yağ enjeksiyonundan ancak böyle sonuç alınabilir.

Yağ enjeksiyonu yöntemiyle yapılan bacak dolgusu işlemi sedasyon+lokal anesteziyle gerçekleştirilebilir. En çok karın ve bel bölgesinden yağ alınabilir.

Editör: Mehmet Nebil Bozdoğan
Telefon numarası: 0 (312)  426 37 60
İçerik güncellenme tarihi: 29.07.2023