Tırnak Batması

TIRNAK BATMASI, NEDENLERİ VE TEDAVİ SEÇENEKLERİ

Tırnağın sağ ya da sol taraftaki et içine girerek büyümesine tırnak batması denir. En çok ayak başparmaklarında görülür. Tırnağın mantar enfeksiyonu tırnağı deforme ederek batmasına yatkınlık sağlayabilir. Bundan başka gebelik ve şişmanlık gibi yumuşak doku şişmesine neden olan durumlar ve yanlış tırnak kesimi ile yanlış ayakkabı kullanımı batık tırnak olmasına yatkınlık sağlayabilir. 

Tırnağın et içine girdiği kısımda yumuşak dokuda enflamasyon belirtileri (şişlik, kızarıklık, ağrı) görülür. Buradaki yumuşak doku dokunmayla hassas hale gelir, kişi ayakkabı giymekte ağrı çekebilir. Bazen da tırnak üzerine yürüyen kırmızı granülasyon dokusu oluşur. Tırnağın battığı yerde iltihaplanma ile birlikte akıntı da sık görülür.

Halen uygulanan yöntemler; batan kısmın kesilmesi, pedikür, tırnak çekilmesi, lazer, fenol tatbiki, elektrokoter ve tüp yöntemleri tırnak batmasına kesin ve kalıcı bir çözüm getirememiştir. Bu tedavilerde ancak belki geçici bir süre rahatlama olur ama tırnak batması tekrar nükseder. Bunun nedeni bu yöntemlerin hiçbirinin tırnak batmasının nedenine yönelik olmamasıdır. 

TIRNAK BATMASINA BİLİMSEL ÇÖZÜM

Tırnak batmasına yatkınlık sağlayan olay ne olursa olsun asıl sebep tırnak ile yatağı arasındaki uyumsuzluktur. Yani tırnak, yatağından daha geniştir. En mantıklı çözüm de tırnağın biraz daha dar çıkmasını sağlayan (yatağından birkaç mm daha dar enli) küçük bir cerrahi müdahaledir. Yatağından daha dar çıkan tırnak hiçbir zaman batmayacaktır.

Siz rahat bir şekilde uzanırken ayak parmağınız lokal anestezi ile tamamen uyuşturulur. Artık hiç acı duymazsınız. 10 dakikayı geçmeyen bir müdahale ile batan tırnağın kökü daraltılır ve parmak basit bir pansumanla kapatılır. Artık tırnağınız etin içine batacak kadar geniş çıkmayacaktır.

Dar ayakkabı kullansanız bile, o tırnağı yanlış kesseniz bile tekrar aynı yerden batma olması kesinlikle beklenmez!

SIK SORULAN SORULAR

 1. İltihaplı dönemde bu tedavi mümkün olur mu?  
  • Kızarıklık, şişlik veya iltihabi akıntı olan durumlarda cerrahi müdahale ertelenir. Bu dönemde ağızdan antibiyortik ve antienflamatuar ilaçlar ile dıştan sürülen antibiyotikli pomadlar kullanılması uygun olur.
 2. Kaç günde iyileşmek mümkün?
  • Normal şartlarda  bir haftada iyileşmek mümkün, ancak ilk günlerde terlik istirahati çok uygun olur. 1. aydan sonra hiçbir hassasiyet kalmaz.
 1. Tırnak yatağını genişleten yöntemler neden başarılı olmuyor? 

           - Tırnak yatağı yumuşak dokudan (deri ve derialtı dokusu) oluşmuştur. Tırnak yatağını  genişleten yöntemlerde (örneğin tüp yöntemi) bir süre sonra ayakkabı vb etkilerle tekrar tırnak yatağı (yumuşak doku) kolayca darabilir. İşte bu yüzden tırnak yatağını genişleten yöntemler tekrar tırnak batması ile sonuçlanabilir. Kısaca uzayan tırnağın yataktan daha dar olması lazımdır.   

TEDAVİ AŞAMALARI

 1. Aşama- Batık yerinde mantar ve bakteriel enfeksiyon olmamalı. Varsa önceden ilaçla tedavi edilmiş olmalı
 2. Aşama- Lokal anestezi ile yapılan küçük operasyondan sonra önü açık bir terlikle yürüyerek gidebilirsiniz.
 3. Aşama – Evde terlik istirahati, koruyucu antibiyotik, gerekirse ağrı kesici uygun olur. Fazla ayakta kalmayın,  ayağınızı aşağı sarkıtmayın, otururken ayağınızı bir taburenin üzerine koyun.
 4. Aşama -  Ameliyattan sonra 2. gün ve 4. gün basit pansuman yaptırın. Biz de yapabiliriz, bulunduğunuz yerde de yaptırabilirsiniz. İkinci pansumanda her şey normalse artık ayağınızı yıkayabilirsiniz. Tedbir olarak sadece parmağı bir gazlı beze sarmak yeterlidir.
 5. Aşama – 7. günde rahat bir ayakkabı giyebilirsiniz. İki hafta daha ayağınız hassas olabilir, sert darbelerden sakının. 3-4 tane dikiş 15. günden itibaren alınabilir. Dikiş alınması asla acı vermez, sadece 1 dakika sürer,  biz de yapabiliriz, bulunduğunuz yerde de aldırabilirsiniz.
 6. Aşama – 3. haftanın sonunda tamamen iyileşmiş olursunuz. Tırnak bir daha o bölgeden batmayacaktır.

TEDAVİ ÖNCESİ GEREKLİ BİLGİLER

Önemli rahatsızlıklarınız varsa (kalp hastalığı, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, guatr, allerji vb.), ilaç kullanıyoranız bunları önceden bildirin.

Editör: Mehmet Nebil Bozdoğan
Telefon numarası: 0 (312)  426 37 60
İçerik güncellenme tarihi: 29.07.2023